Financial Analyst

2 days left

Recruiter
HRS Romania
Location
Bucharest (County) (RO)
Posted
15 Nov 2018
Closes
14 Dec 2018
Contract Type
Permanent
Hours
Full Time
Travel
None

Pentru unul dintre clientii nostri, o companie de distributie produse IT (telefoane, tablete, smartgadgets si accesorii) atat pe piata din Romania cat si pe cea externa, suntem in cautarea unui Finance Analyst.

Obiectivul global al Finance Analyst-ului este de a efectua activitati de: control, monitorizare si eficientizare costuri, implicit cutt-cost, portofoliul de creante, profit financiar si raportare zilnica, saptamanala, lunara, trimestriala si anuala.

Responsabilitati:
▪ Întocmirea lunara a raportărilor financiare consolidate si prezentarea acestora către management (bilanț consolidat, cont de profit și pierdere consolidat, raport de cash-flow consolidat, raport pe indicatori de performanță);
▪ Evaluarea datelor financiare ale companiei (realizat versus bugetat), cât și identificarea surselor de variație, propunerea de măsuri corective și de eficientizare;
▪ Întocmirea raportărilor către instituțiile de credit conform termenelor stabilite în contractele de credit;
▪ Analizarea portofoliului limitelor de credit ale companiei, evidențierea profilului de risc al acestuia;
▪ Pregătirea și analizarea bugetelor și a raportărilor privind activitatea și performanța financiară a companiei (îmbunătățirea rapoartelor existente în departamentele operaționale și comerciale, prezentarea de recomandări cu privire la sistemul de control al cheltuielilor, de credit si de colectare);
▪ Realizarea alături de directorul financiar si departamentul de contabilitate a tuturor rapoartelor și documentelor financiar-contabile lunare, trimestriale si anuale;
▪ Acordarea de suport în evaluarea investițiilor și luarea unor decizii strategice și operaționale referitoare la managementul riscului în afaceri;
▪ Participarea la dezvoltarea strategiei companiei, analizarea profitabilității liniilor de business și propunerea soluțiilor de creștere a profitabilității atât prin prisma reducerii costurilor cat și prin direcționarea vânzării către anumite categorii de business;
▪ Dezvoltarea și documentarea proceselor de afaceri și politici contabile, pentru a îmbunătăți sistemul de control intern.
▪ Întocmirea săptămânala și trimiterea situațiilor soldurilor depășite către echipa de vânzări, ocupanduse in mod activ de reducerea acestora.

Calitatile candidatului:
• Abilitati excelente de comunicare si negociere;

• Orientat spre rezolvarea problemelor;

• Abilitatea de a gestiona situatiile presante si de a respecta termenele limita;

• Atentie la detalii;

• Gestionarea si organizarea excelenta a timpului;

• Cunostinte bune de MS Office si Excel;

• Abilitati numerice;

Experienta necesara:
▪ Minim 3 ani experiența in audit sau în controlling, într-o companie de distribuție (de preferat);
▪ Cunoștințe de RAS si IFRS;
▪ Cunoștințe avansate programe de contabilitate;
▪ Cunoștințe avansate de MS Office - Excel;
▪ Cunoștințe de limba engleza la nivel intermediar.

Already uploaded your CV? Sign in to apply instantly

Upload from your computer

Or import from cloud storage

Your CV must be a .doc, .pdf, .docx, .rtf, and no bigger than 1MB

4000 characters left

Marketing Communication

We'd love to send you information about Jobs and Services from FinanceProfessionals.ro by email.

All emails will contain a link in the footer to enable you to unsubscribe at any time.

When you apply for a job we will send your application to the named recruiter, who may contact you. By applying for a job listed on FinanceProfessionals.ro you agree to our terms and conditions and privacy policy. You should never be required to provide bank account details. If you are, please email us.