ASCENTOR Direct Search & Interim Management

Financial Controller

Location
Alexandria, Teleorman (RO)
Posted
01 Oct 2018
Closes
01 Nov 2018
Job category
Controlling
Contract Type
Permanent
Hours
Full Time
Travel
Up to 25%

Recrutam un Financial Controller pentru clientul nostru, o companie din Alexandria ce activeaza in productia agricola, domeniul principal de activitate fiind cultivarea cerealelor.

Responsabilitati:

  • Asigura implementarea politicilor IFRS la nivel de grup, coordoneaza revizuirea, reglarea și punerea în aplicare a planurilor financiare pe termen scurt și lung;
  • Realizeaza testele de rezonabilitate, conform cheilor de control pentru verificarea acuratetii si completitudinii inregistrarilor contabile lunare pentru firmele alocate;
  • Participa si sprijina inchiderile statutare de luna pentru  firmele din grup conform prioritatilor comunicate de contabilul sef;
  • Emiterea bilantului si P&L-ului în conformitate cu standardele IFRS;
  • Responsabil de realizarea raportarilor lunare IFRS si de pregatirea trimestriala situatiile consolidate pe Romania;
  • Ajuta si coordoneaza celelalte departamente la pregatirea bugetului, urmareste planificarea financiara a acestuia si raporteaza deviatiile de buget;
  • Respecta formatele si procedurile de bugetare
  • Interactioneaza cu sefii de departamente din cadrul grupului pentru obtinerea lunara a nevoilor de cash flow si a altor informatii operationale ca suport pt finantare si pentru auditul extern annual;
  • Supravegheaza capacitatea de plată a firmelor din grup  monitorizand modul de planificare al cash-flow-ului;
  • Pregatirea de rapoarte ad-hoc, necesare Directorului Financiar;
  • Pregateste  analize financiare si rapoarte specifice pentru echipa de management;
  • Asigura actualizarea si implementarea manualului de proceduri, suport pentru auditorii interni de grup;
  • Urmarirea respectarii procedurilor interne, in special a procedurilor de achizitii si vanzari;
  • Mentinerea legaturii cu Controlorul Financiar de Grup;
  • Participa la inventarierea de final de an.

Cerinte:

  • Experienta anterioara pe un rol asemanator;
  • Experienta in contabilitatea statutara si contabilitatea internationala conform standardelor IFRS;
  • Studii superioare economice;
  • Cunostinte foarte bune de contabilitate, fiscalitate si legislatie specifica;
  • Pachetul MS Office (Excel, Word, Power Point) la nivel foarte bun;
  • Alte aplicatii informatice specific desfasurarii activitatii;
  • Abilitati numerice si de organizare a activitatii foarte bune;
  • Prioritizarea sarcinilor;
  • Cunostinte avansate de limba engleza.

Already uploaded your CV? Sign in to apply instantly

Upload from your computer

Or import from cloud storage

Your CV must be a .doc, .pdf, .docx, .rtf, and no bigger than 1MB

4000 characters left

Marketing Communication

We'd love to send you information about Jobs and Services from FinanceProfessionals.ro by email.

All emails will contain a link in the footer to enable you to unsubscribe at any time.

When you apply for a job we will send your application to the named recruiter, who may contact you. By applying for a job listed on FinanceProfessionals.ro you agree to our terms and conditions and privacy policy. You should never be required to provide bank account details. If you are, please email us.