Senior Financial Analyst

Responsabilitati:

  • Participa la elaborarea raportarilor financiare pentru companiile din Grupul de companii ENGIE Romania (ENGIE Romania, Distrigaz Sud Retele, ENGIE Servicii, etc.) ce urmeaza a fi prezentate in Consiliile de Administratie.
  • Participa la elaborarea prezentarilor solicitate de Grup (reporting lunar, Buget, PAMT, KPI, plan de performanta).
  • Raspunde diferitelor solicitari specifice sau de raportare periodica si/sau ocazionale din partea managementului sau a Grupului.
  • Asigura suport in elaborarea bugetelor si a estimatelor si colaboreaza cu celelalte birouri pentru elaborarea planurilor de afacere pe termen mediu.
  • Realizeaza lunar sau de cate ori este nevoie analize si rapoarte financiare privind evolutia principalilor KPIs, pregateste analize macro-economice, scenarii si analize cost / beneficii pentru a dezvolta si fundamenta propuneri si recomandari de imbunatatire a performantei financiare a companiei

Cerinte:

  • Studii superioare economice finalizate
  • Nivel avansat ACCA
  • Minimum 3 ani experienta intr-o pozitie similara
  • Experienta relevanta in domeniul Controlling sau Audit – minimum 3 ani
  • Cunostinte avansate de limba engleza
  • Cunostinte operare SAP
  • Cunostinte Pachet Office (Excel-nivel avansat)
  • Cunostinte solide in domeniul finantelor, contabilitatii si fiscalitatii
  • Capacitate de analiza si sinteza, gandire critica si analitica
  • Agilitate in intelegerea business-ului
  • Adaptare la schimbare
  • Orientare spre rezultate
  • Orientare spre client

Descrierea companiei:

ENGIE Romania este unul dintre cei mai importanti actori energetici din Romania, activand in domeniul gazelor naturale si al electricitatii sub numele de marca ENGIE.

Grupul de companii ENGIE Romania
este format din:

  • ENGIE Romania SA - furnizor de gaze naturale, electricitate si servicii si producator de electricitate.
  • Distrigaz Sud Retele SRL - operator de distributie a gazelor naturale in sud-estul tarii; societate infiintata in martie 2008 ca urmare a separarii activitatii de comercializare de cea de distributie.
  • ENGIE Servicii SRL - prestator de servicii pentru utilizarea in siguranta a instalatiei de gaze naturale (revizii, verificari, lucrari de intretinere) creata in octombrie 2009.
  • ENGIE Buildings Solutions - servicii de inspectii, intretinere si reparatii pentru cladiri si spatii industriale
  • Braila Winds SRL - producator de energie eoliana
  • Alizeu Eolian SA - producator de energie eoliana
  • Depomures SA - primul operator privat al pietei de inmagazinare din Romania

Ne mandrim cu un portofoliu de 1,6 milioane de clienti, gestionam o retea de distributie de circa 19.100 km, în 19 judete din sudul Romaniei ai Bucuresti si avem peste 3.700 de angajati.

La nivel mondial, Grupul ENGIE este unul dintre liderii mondiali din domeniul energetic, avand activitati in peste 70 de tari si aproximativ 153.000 angajati la nivel mondial.

Already uploaded your CV? Sign in to apply instantly

Upload from your computer

Or import from cloud storage

Your CV must be a .doc, .pdf, .docx, .rtf, and no bigger than 1MB

4000 characters left

Marketing Communication

We'd love to send you information about Jobs and Services from FinanceProfessionals.ro by email.

All emails will contain a link in the footer to enable you to unsubscribe at any time.

When you apply for a job we will send your application to the named recruiter, who may contact you. By applying for a job listed on FinanceProfessionals.ro you agree to our terms and conditions and privacy policy. You should never be required to provide bank account details. If you are, please email us.