ASCENTOR Recruitment & Executive Search

Specialist Operare Plati

Location
Giurgiu (RO)
Posted
05 Apr 2018
Closes
05 May 2018
Job category
Accounting
Industry sector
Automotive & Aviation
Career Level
Graduate / Entry Level
Contract Type
Permanent
Hours
Full Time
Travel
None

Pentru clientul nostru, un important distribuitor de utilaje pentru agricultura, recutram un Specialist Operare Plati.

Responsabilitati:

  • Introduce manual/ automat zilnic platile in sistemul bancar;
  • Verifica corectitudinea documentelor justificative din punct de vedere al beneficiarului platii, IBAN beneficar si banca beneficiarului, precum si a tuturor documentelor care insotesc platile si verifica ca documentele transmise spre plata sunt aprobate de catre persoanele care au competenta sa aprobe suma respective;
  • Verifica si transmite la banca fisierele continand platile cash si se ocupa de alimentarea conturilor aferente acestor plati;
  • Urmareste rezolvarea problemelor legate de efectuarea platilor, ofera suport si participa la rezolvarea unor probleme specifice;
  • Monitorizeaza decontarile si urmareste minimizarea decontarilor intre activitati diferite precum si implementarea de masuri de echilibrare a fluxurilor intre activitati;
  • Verifica zilnic procesarea corecta si completa a platilor efectuate in ziua precedenta;
  • Realizeaza zilnic o situatie cuprinzand toate platile efectuate pe banci si valute; transmite zilnic managerului direct sau persoanei desemnate de catre acesta, fisierul Excel cuprinzand toate platile efectuate;
  • Participa la elaborarea si actualizarea cash-flow-ului realizat si a celui estimat;
  • Isi insuseste, in cel mai scurt timp, noutatile/modificarile legate de aplicatiile de plati si de programele de baze de date folosite in activitatea desfasurata;
  • Elaboreaza si transmite situatii si raportari (periodice si ocazionale), conform solicitarilor si normelor / procedurilor / regulamentelor / deciziilor (si altor asemenea) interne / de lucru (raspunzand de corectitudinea informatiilor furnizate), inclusiv vizand activitatea derulata;
  • Transmite, la cerere, superiorului direct toate informatiile necesare monitorizarii disponibilitatilor banesti ale companiei precum si informatiile necesare pentru intocmirea cash flow-ului.

Cerinte:

  • Studii economice superioare;
  • Experienta pe o pozitie similara constituie un avantaj;
  • Cunostinte bune MS Office (Excel);
  • Persoana analitica, organizata si atenta la detalii;
  • Cunoasterea limbii engleze constituie un avantaj.

Already uploaded your CV? Sign in to apply instantly

Upload from your computer

Or import from cloud storage

Your CV must be a .doc, .pdf, .docx, .rtf, and no bigger than 1MB

4000 characters left

By applying for a job listed on FinanceProfessionals.ro you agree to our terms and conditions and privacy policy. You should never be required to provide bank account details. If you are, please email us.