Ofiţer Management Risc de Piaţă

Recruiter
E.ON
Location
Bucharest (City) (RO)
Posted
22 Feb 2018
Closes
23 Feb 2018
Industry sector
Power & Utilities
Contract Type
Permanent
Hours
Full Time
Travel
None

Responsabilităţi:

  • Coordonează procesul de implementare integrală a Politicii de Management a Riscului de Piață (cu privire la tranzacțiile de energie electrică, gaze naturale) prin procese și proceduri specifice de gestionare a riscului, în cadrul grupului E.ON România;
  • Optimizează şi actualizează în mod constant politicile şi procesele de management al riscurilor privind piața  tranzacțiilor cu energie electrică, gaze naturale pentru a reflecta  evoluțiile relevante ale pieței și reglementărilor, identificării noilor surse de risc de piață şi incorporării corespunzătoare a acestora în procesele  şi politicile interne;
  • Se implică activ în evaluarea strategiei de achiziții de gaze şi energie electrică, identificarea oportunităților de îmbunătățire, comunicând constatările și recomandările, după caz;
  • Definește, revizuiește și propune spre aprobare, mandate de tranzacții specifice pentru companiile relevante din cadrul grupului E.ON România, aranjamente contractuale standard de vânzări, praguri pentru tranzacțiile speciale;
  • Evaluează impactul tranzacțiilor speciale (achiziții/ vânzări) din  prisma riscului generat și implicațiile acestuia pentru companiile relevante;
  • Elaborează și revizuiește  în mod continuu modelele matematice/ statistice de calcul utilizate pentru generarea curbelor de prețuri prospective, evaluând în mod constant validitatea acestora în contextul pieței locale;
  • Transmite managementului rezultatele analizelor şi recomandări;
  • Coordonează procesul de raportare  zilnică, lunară şi trimestrială cu privire la riscurile de piață (cu privire la tranzacțiile de energie electrică, gaze naturale);
  • Responsabil pentru pregătirea şi susținerea pentru aprobare a  subiectelor  legate de riscurile aferente pieței de tranzacții energie electrică şi gaze naturale;
  • Interacționează constant cu reprezentanții unității centrale de management al riscurilor E.ON SE pentru dezvoltarea sustenabilă a cadrului de gestiune a riscului de piață;
  • Contribuie activ la transformarea organizației în procesul de luare a deciziilor, bazat pe un management al riscurilor adecvat şi susținut de cadrul şi politicile aferente implementate.

Cerinţe:

  • Studii superioare finalizate (matematică, statistică, analiză cantitativă, finanțe, economie sau o disciplină asemănătoare);
  • Minim 5 ani experiență în analiza cantitativă a riscurilor și/ sau în tranzacționarea energiei sau o experiență echivalentă;
  • Experienţă în industria energiei reprezintă un plus;
  • Cunoştinţe bune ale metodelor statistice, analiza probabilistică a riscurilor, simulări Monte Carlo sau alte metode cantitative;
  • Cunoştinţe de limba engleză la nivel avansat, limba germană  reprezintă un avantaj;
  • Cunoștințe excelente ale pachetului MS Office (Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Project Management);
  • Experiență de lucru cu SAS, SPSS, Stata, R sau Minitab este necesară;
  • Experiența de programare Java şi codare Matlab reprezintă un avantaj;
  • Bune abilități numerice, logice şi de prioritizare;
  • Confortabil cu lucrul în echipă;
  • Cunoașterea terminologiei de tranzacționare, a piețelor de mărfuri și a metodelor analitice necesare pentru evaluarea acestor piețe este un plus;
  • Excelente abilităţi de lucru cu fișiere de date de dimensiuni şi complexitate ridicată;
  • Abilități bune de comunicare şi prezentare.

Ce oferim:

  • Pachet salarial atractiv;
  • Bonus de performanţă;
  • Tichete de masă;
  • Asigurare privată de sănătate;
  • Pensie facultativă;
  • Primă de vacanţă.