Financial Controller

Recruiter
Location
Bucharest (City) (RO)
Posted
13 Dec 2017
Closes
12 Jan 2018
Job category
Accounting
Contract Type
Permanent
Hours
Full Time
Travel
None

Candidatul ideal:

  • Experienta in pozitie similara sau intr-o companie de audit 1- 2 ani;
  • Cunostinte de contabilitate si a Standardelor Internationale de Raportare Financiara(IFRS);
  • Cunoasterea foarte buna a pachetului MS Office, in special Excel;
  • Constituie un plus cunoasterea unui sistem informatic integrat;
  • Adaptabilitate la schimbare, acceptarea de noi provocari profesionale si deschidere catre nou;
  • Limba engleza;
  • Absolvent de studii superioare economice
  • Spirit de initiativa, spirit analitic, pragmatism, orientare spre detalii;
  • Bine organizat şi orientat în atingerea rezultatelor;
  • Abilităţi de lucru în echipă, abilitati de comunicare si relationare.

Descrierea jobului

Titularul postului isi desfasoara activitatea in cadrul departamentului financiar – contabil si acopera sarcini specifice in conformitate cu standardele si procedurile stabilite la nivelul societatii si legislatia in vigoare raportand direct Managerului de Raportare si Control Financiar.

Responsabilitati principale:

  • Pregatirea raportarilor lunare catre actionarii Companiei conform management accounts;
  • Pregatirea raportarilor trimestriale conform politicilor de grup;
  • Pregatirea situatiilor financiare anuale conform IFRS;
  • Participa la elaborarea si urmarirea bugetului companiei;
  • Participa la urmarirea costurilor pe departamente  comparativ cu bugetul Companiei; urmareste realizarea bugetul de investitii pe categorii de proiecte;
  • Furnizeaza diverse analize privind evolutia veniturilor, costurilor si altor elemente conform cerintelor specifice fiecarui departament al Companiei;
  • Participa la  implementarea procedurilor de control intern si efectuarea de controale interne tematice conform politicii Companiei;
  • Participa la inventarierea anuala a activelor Companiei;
  • Mentine relatia cu auditorii externi si pregateste situatiile solicitate pe parcursul activitatii de audit.

 Oferta (bonusuri, beneficii):

  • Salariu atractiv și un sistem de premiere în funcție de implicare și performanțe individuale;
  • Formare profesională în cadrul companiei si posibilitatea de a participa la cursuri de formare profesionala de specialitate;
  • Posibilitatea de a lucra alaturi de o echipa dinamica si motivata;
  • Un loc de munca sigur într-o companie leader de piata.