Trezorier (perioada determinata – 24 luni)

7 days left

Location
Bucharest (City) (RO)
Posted
31 Aug 2017
Closes
28 Sep 2017
Job category
Accounting
Industry sector
Oil & Gas
Contract Type
Temporary
Hours
Full Time
Travel
None

Scopul postului:

Inregistreaza, proceseaza si raporteaza situatiile financiare operative legate de fluxul de numerar, in conformitate cu procedurile si politicile financiar-contabile ale companiei.

Responsabilitati:

  • Intocmeste raportari de cash – flow zilnic, lunar, trimestrial;
  • Tine evidenta operativa a conturilor bancare ale companiei si monitorizeaza disponibilitatile banesti;
  • Tine evidenta conturilor de credit si a cursurilor de schimb la principalele monede, intocmind diferite situatii de raportare;
  • Efectueaza zilnic/ lunar/ trimestrial platile, intocmind toate documentele bancare aferente acestora (in format electronic sau pe suport de hartie);
  • Intocmeste borderourile de incasare (cecuri, bilete la ordin), depune si arhiveaza documentele justificative pentru acestea;
  • Mentine relatia cu bancile in ceea ce priveste operatiunile, inclusiv derularea procedurilor;
  • Verifica si reconciliaza rapoarte si situatii necesare managementului pentru gestionarea financiara si operationala a companiei;
  • Verifica si reconciliaza tranzactiile economice in contabilitatea primara si financiara conform standardelor contabile romanesti si standardelor de raportare financiara ale companiei, pentru operatiunile derulate prin casieria unitatii;
  • Intocmeste, verifica si raporteaza zilnic balanta conturilor de trezorerie;
  • Verifica ordinele de plata intocmite, urmareste semnarea, transmiterea si decontarea bancara a acestora;
  • Intocmeste documentatia necesara pentru emiterea de Acreditive, Scrisori de Garantie Bancara si alte instrumente financiare de plata si garantare;
  • Gestioneaza documentatia aferenta contractelor de credit, precum si alte documente in relatia cu bancile necesare pentru desfasurarea activitatilor de trezorerie.

Cerinte:

  • Studii superioare - domeniul economic;
  • Exerienta profesioala de minim 2 ani pe un post similar;
  • Notiuni financiar-contabile de baza (tranzactii bancare, instrumente de plata, dobanzi, credite, operatiuni de schimb valutar);
  • Cunostinte de operare PC (MS Office) - nivel avansat;
  • Cunostinte de operare intr-o aplicatie ERP (de preferat SAP);
  • Limba Engleza – nivel mediu;
  • Abilitati de organizare si planificare;
  • Orientare spre detaliu si analiza.

Apply for Trezorier (perioada determinata – 24 luni)

Already uploaded your CV? Sign in to apply instantly

Upload from your computer

Or import from cloud storage

Your CV must be a .doc, .pdf, .docx, .rtf, and no bigger than 1MB

4000 characters left

By applying for a job listed on FinanceProfessionals.ro you agree to our terms and conditions and privacy policy. You should never be required to provide bank account details. If you are, please email us.